Yazar : Red Wolf 6 Ağustos 2013 Salıİnternetin en popüler dosya paylaşım programlarından olan uTorrent'in ayarlarını, daha hızlı bir indirme keyfi için elden geçirin.

Eğer sizde dosya indirmek için torrent bağlantılarını kullanıyorsanız, direkt indirmelerle aradaki hız farkı dikkatinizi çekmiştir. Aradaki bu fark genellikle torrent istemcinizin varsayılan ayarlarının, bağlantı hızınızla uyumsuzluğundan kaynaklanır. Eğer indirdiğiniz torrentlerden tam performans almak istiyorsanız, uTorrent'in ayarlarında bulunan bir çok seçeneği kendi hattınıza uygun hale getirmelisiniz.
Bu eğitimde uTorrent'in 2.0 sürümünü kullanacağız. Ancak farklı bir sürüm kullanıyor olsanız bile ayarlar büyük bir değişiklik göstermediği için önerilerimizden yararlanabilirsiniz.
Bağlantı sekmesi
uTorrent\ e İnce Ayar
Gelen bağlantılar için kullanılan port
Buradaki sayı uTorrent'in dışarıdan gelecek bağlantı istekleri için dinleyeceği portu belirtir. 10,000'in üzerinde bir sayı kullanmak daha güvenli olacaktır.
UPnP port haritalama etkin ve NAT-PMP port haritalama etkin
Eğer yukarıda belirttiğiniz portu routerınızdan yönlendirdiyseniz ya da bilgisayarınız arada bir router olmadan direkt olarak internete bağlanıyorsa bunları işaretlemenize gerek yok. Aksi takdirde iki seçeneği de işaretleyin.
Her başlangıçta rastgele bir port seç
Bu seçenek kullandığınız portun her program açılışında otomatikman değiştirilmesini sağlar. Herhangi bir yarar sağlamadığı için kapatabilirsiniz.
Windows Güvenlik Duvarına ekle
Bu seçenek eğer aktif ise Windows Güvenlik Duvarı için uTorrent'in bağlantı kurmasına izin veren bir kural oluşturur. Sadece Windows Güvenlik Duvarı aktifse işaretleyin.
Band Genişliği sekmesi
uTorrent\ e İnce Ayar
En yüksek gönderme hızı
Burada istemcinizin anlık olarak gönderebileceği bilgi miktarını KB/s cinsinden belirtilir. Eğer çok yüksek bir değer girerseniz hattınız sature olacağında indirme hızınız düşük kalacaktır. Çok düşük bir değer verirseniz de oranınız düşük kalacağı için yine indirme hızını etkilenir. Bu değeri gönderme hızınızın en az üçte biri, en fazla üçte ikisi olacak şekilde ayarlayın.
Genel en fazla bağlantı sayısı
Bu ayar uTorrent'in en fazla kaç tane bağlantı kuracağını belirler. Çok düşük bir sayı yeteri kadar bağlantı kuramadığı için, çok yüksek bir sayı ise çok fazla sayıda bağlantı kurmaya çalışarak hattı meşgul edeceği için buraya ortalama bir sayı girmelisiniz. Gönderme hızınızın (Kbps cinsinden ör. 256Kbps) %80'i iyi bir sonuç verecektir.
Her torrent için bağlanılacak en fazla eş sayısı
Bu değer her torrent için bağlanılacak en fazla eş sayısını belirler. Genel en fazla bağlantı için verdiğiniz değerin yaklaşık üçte biri iyi bir sonuç verecektir.
Her torrent için gönderme yuvası sayısı
Her torrentin aynı anda kaç istemciye gönderme yapacağını belirler. En az 3 olmalıdır. Eğer bağlantınız hızlı ise yükseltebilirsiniz.
BitTorrent sekmesi
uTorrent\ e İnce Ayar
Protocol Encryption
Eğer servis sağlayıcınız torrent trafiğini kısıtlıyorsa bu değeri Etkin ya da Zorlu yapmanız indirme hızınızı arttıracaktır.
Buradaki diğer ayarları ise varsayılan değerlerinde bırakmanızı tavsiye ediyoruz.
Diğer öneriler
Yeni sürümleri takip edin
Yapılan en son yenilikler ve iyileştirmelerden yararlanabilmek için mümkün olduğunca son sürümleri takip edin. Bazen yeni sürümlerde hatalarda bulunabildiği için yeni bir sürümü yüklemeden önce bir kaç gün bekleyebilirsiniz.
Kullandığınız portu routerdan yönlendirin
Her ne kadar UPnP ve NAT-PMP işlevsel teknolojiler olsalar da, bazı sistemlerle tam uyumlu çalışmıyorlar. Mümkünse routerınızdan kullandığınız portu manuel olarak yönlendirin.
Bu Makaleyi Yanıtla

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

RedWolf'un Bloguna Hosgeldin

- Copyright © < Rw > - Blogger - Designed by RedWolf Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, sikayet@torrent-oyun.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde size dönüş yapılıp gerekli bilgi verilecektir.